Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

SK Hynix, DDR5 Bellekler Bu Yıl Satışa Sunulacak!

#1
Dram ve NAND Flash ürünleriyle tanınanan ünlü marka Sk Hynix, internet sitesi üzerinde yaptığı resmi paylaşımla DDR5 Belleklerin bu yıl içerisinde piyasaya çıkacağının müjdesini verdi. Üretimi bu yıl başlanacak olan belleklerin ise bir önceki nesile göre %50 oranında performans sergileneceği ön görülüyor.
 
En çok merak edilen konulardan bir tanesi ise DDR5 belleklerin teknik özellikleri, aldığımız bilgilere göre  DDR5 belleğin 3200 ile 8400 Mhz arasında çalışma frekansına sahip olması bekleniyor çok muazzam değil mi? Bir önce DDR4 nesiline göre hem %50 oranında performans artarken ayriyetten güç tüketimi ise bir önceki nesile göre %20 daha az. DDR5 belleklerde 1.1V'a ihtiyaç duyarken bildiğiniz üzere DDR4 teknolojisi 1.2V ile çalışmaktaydı.
 
Bellek kapasitesinde ise devasa bir artış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. DDR5 bellek teknolojisinde taban bellek boyutu 8GB'dan başlarken tepe bellek boyutu ise 64GB olacak. Genel olarak baktığımızda bellek kapasitesinin günlük bir kullanıcının ve ya oyuncunun bellek ihtiyacının çok çok üstünde olduğunu görebiliyoruz. Yüksek bellek kapasitesini tercih eden kitlenin bu teknolojiyi genellikle iş istasyonları için kullanacağını ön görüyoruz ve ya büyük şirketlerin projeleri için çözüm kaynağı olarakta değerlendirilmesi çok muhtemel.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi