Orijinal ve Muadil Toner

0 Replies, 47 Views

Toner, bilindiği üzere yazıcıların kağıda baskı yapmasını sağlayan baskı ürününe verilen isimdir. Renkli veya renksiz olarak farklı çeşitlerde olan tonerlerin fiyatları, genelde döviz kuruna göre belirlenir. Ülkemizde döviz kurunda yaşanan artış sebebiyle toner fiyatları da yükselmektedir. Yazıcı kullanan kişiler ise bu durumda muadil toner tercih ederler. Orijinal toner, yazıcı üreticisinin üretmiş olduğu tonerlerdir. Örnek vermek gerekirse, HP markası için hp toner üretilir. Özgün yazıcıya ait olan tonerlerin fiyatları ise biraz tuzlu olabilmektedir. Döviz nedeniyle toner fiyatlarında yaşanan artış sonucunda insanlar, muadil toner satın almaya yönelmiştir.

Orijinalin eş değeri olan muadil kelimesi, eşit ve denk anlamlarına gelir. Kısaca yan endüstri ürünü denir. Baskı maliyetleri bu tonerler sayesinde çok daha düşüktür. Muadil toner, orijinaline alternatif olacak şekilde farklı firmalar tarafından üretilmiştir. muadil toner kullanımı ile baskı maliyeti en uygun fiyatlara düşürülebilmektedir. Muadil toner kullanımında orijinaline yakın olarak üretildiğinden herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Bu tür tonerler için farklı sektörlerde örnekler verilebilmektedir. Birçok sektörde muadil ürünler bulunur. Bu muadil ürünler her sektörde orijinaline yakın ürünlerdir. Bunun en basit örneği olarak ilaç sektörü verilebilir. İlaç sektöründe yer alan ağrı kesiciler aynı etken maddeyi içermesine rağmen, muadil ürünlerle beraber farklı markalarda satılır.

Bir diğer popüler toner işlemlerinden birisi olan dolum toner, içerisinde toz konarak tekrardan kullanılabilir toner anlamına gelir. Bu işlem sırasında iş kıyafeti giymek oldukça önemlidir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kaliteli Muadil Toner TemelSancak 0 34 28-06-2021, Saat: 17:47
Son Yorum: TemelSancak
  Toner Nedir? Ne İşe Yarar? Erenbor 0 138 14-02-2021, Saat: 01:45
Son Yorum: ErenborKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi