Duyuru :
  • Forum Sitemize Hoş Geldiniz.

HijackThis Programı Ne işe Yarar?

*
Bu konu; 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Çağrı YAYA
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimiçi
Yönetim Kurulu Başkanı
*******
944
mesajlar
815
konular
7
REP PUANI
27-12-2019
(Kayıt Tarihi)
Bay
(Cinsiyet)
#1
02-03-2021, Saat: 22:37
HijackThis, kötü amaçlı yazılımları tespit etmede kullanılan bir uygulamadır. Kötü amaçlı yazılım bazen varlığı hakkında tespit etmek zor iken çoğu zaman bilgisayarınızda bir şeylerin doğru gitmediğini hissedersiniz. Belki eksik bir dosya veya açıklanamayan ağ etkinliği. Bilgisayarınızdan doğru gitmeyen ipuçlarına ilişkin makaleye buradan bakabilirsiniz.  HijackThis bu tür kötü amaçlı yazılımları tespit etmekte kullanılan popüler bir araçtır.
HijackThis nedir?
HijackThis (HJT), bilgisayarınızda yüklü olan kötü amaçlı yazılımları ve reklam yazılımlarını bulmak için sıklıkla kullanılan bir tarama aracıdır. Amacı, kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak kaldırmaz. Tespit etmenize ve onarmanıza yardımcı olur. 2007’de, 10 milyon yüklemeyi biriktirdikten sonra güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro’ya satıldı.
HJT  Trend Micro sürümünü 2000’lerin ortalarından bu yana orijinal tarama özelliğini büyük oranda değiştirmemiştir.
Hijack_This.jpg
Çoğu malware, kayıt defterini düzenleyerek, ek yazılım yükleyerek veya tarayıcınızdaki ayarları değiştirerek işletim sisteminizde değişiklik yapar.  HJT, bilgisayarınızı, kayıt defterini ve diğer yaygın yazılım ayarlarını tarar ve bulduğunu size listeler. HJT, tüm ortak malware olarak gizlenenleri bir araya getirir.
Hijack_This1.jpg
Antivirüs yazılımları buldukları kötü amaçlı virüsü siler veya karantinaya alır. Bir eylem gerçekleştirir, ancak HJT,  antivirüs yazılımlarının aksine, bulduğunu silmez veya karantinaya almaz sadece listeler herhangi bir eylemi kendiliğinden gerçekleştirmez. Manuel olarak işlem yapılır. HJT taramalarının birçoğu PC’nizin düzgün çalışması için kritik öneme sahiptir. Bilmediğiniz şeyi silmeyin bunları kaldırmak felaket olabilir. Bu nedenle, bunu yaparken dikkat edin. Bilmiyorsanız uzak durun. Faydadan çok zarar verir.
HijackThis ile bilmediğiniz ve emin olmadıklarınızı silmeyin.
HJT, kötü amaçlı yazılımın genellikle saldırı yaptığı bir dizi alanı tarar. Sonuçları tarama alanıyla kolayca tanımlayabilmeniz için sonuçlar çeşitli kategorilere ayrılır. Genel olarak dört kategori vardır; R, F, N, O.
R – Internet Explorer Arama ve Başlangıç sayfaları
F – Otomatik yüklenen yazılımlar.
N – Netscape Navigator ve Mozilla Firefox Arama ve Başlangıç sayfaları
O – Windows işletim sistemi bileşenleri
F,otomatik yükleme programları Görev Yöneticisi gibi Windows araçlarına erişiminizi genellikle devre dışı bırakmaya çalıştıkları için tanı koymanın zor olabileceği bir alandır. Malware ve özellikle reklam yazılımı, arama motoru yönlendirme veya ana sayfa değişikliği şeklinde tarayıcı içinde gizlenme eğilimi gösterir. HJT sonuçları tarayıcınızda kötü amaçlı bir şeyin gizlenip gizlenmediğini tespit etmenize yardımcı olur. Kötü amaçlı yazılımı  tanıyorsanız listeden seçip silebilirsiniz.
Kayıt defteri ve diğer Windows bileşenleri hakkındaki bilgilerinize güveniyorsanız, analiz ve kendi başınıza bir düzeltme yapmak isteyebilirsiniz.  HJT size kendi analizinizi yaparken yol gösterecektir.
Eğer HijackThis ‘in size sunduğu listeleri bilmiyorsanız hiç bir şekilde müdahale etmeyin. Yanlış bir şeyleri silmeniz durumunda size faydadan çok zarar verir.

İndirmek istiyorsanız arama motoruna “HijackThis 2.05 indir”yazdığınızda kolayca bulabileceğiniz bir yazılımdır.
Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
 

UltraSurf – Yasaklı Siteleri Açma Programı

Çağrı YAYA 0 251 25-08-2020, Saat: 22:12
Son Yorum: Çağrı YAYA
 

Slimjet 26.0.12.0 - Reklam Engelleme Programı

Çağrı YAYA 0 183 28-06-2020, Saat: 23:11
Son Yorum: Çağrı YAYA
 

Anvil Studio - Müzik Editleme Programı

Çağrı YAYA 0 209 03-06-2020, Saat: 10:15
Son Yorum: Çağrı YAYA
 

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma Programı

Çağrı YAYA 0 257 29-05-2020, Saat: 00:22
Son Yorum: Çağrı YAYA
 

USB, NTFS ve Fat32 Biçimlendirme Format Atma Programı

Çağrı YAYA 0 225 27-05-2020, Saat: 20:11
Son Yorum: Çağrı YAYA

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi