Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

FTP Nedir ve Nerelerde Kullanılır ?

#1
Normal bir sunucu düşünün bu sunucuya web server kurmaya kalkarsanız otomatik olarak portu (:80) olarak atayacaktır. Çünkü biz tarayıcılarımızdan site adını yazıp her hangi bir siteye girmek istediğimiz zaman yanıtı o sunucunun (:80) portundan alırız. 
 
FTP'nin açılımı (File Transfer Protocol)'olarak geçer ve bir sunucuya kurduğumuz zaman tıpki bir web sitesinin port kullanması gibi FTP'de port numarası kullanır bu port numarası genelde (:21)dir. FTP'kurulumu için belli programlar vardır. Bu programı ücretsiz olarak sağlayan bir çok yazılımcı mevcuttur.
 
Aklımda olan ''Filezilla Ftp'' Olan bir programı örnek vereyim kullanımı oldukça basittir. Programı indirip kurulumu yaparsınız ayarlar sekmesinde sunacağınız ftp klasörünün seçimi yapıp, o klasöre kullanacağınız yada veri transferi yapmak istediğiniz dosyaları vs koyacaksınız.
Artık her işimiz bitti. Tarayıcımızdan ''1.0.0.0:21''şeklinde veya ''siteadı.com:21'' sunucu&domain adresimiz sonrasında '' : '' ekleyerek port numaramızı giriyoruz.
 
Ve artık bağlısınız sunucudan seçmiş olduğunuz klasördeki dosyalara uzaktan bağlanabiliyorsunuz indirme yapabiliyorsunuz. dosya yüklemek için ayarlardan değişiklil yapmanız gerekmektedir. Bulamayan arkadaşlar yorum yaz kısmından bizlere yazarak yardım isteyebilirsiniz.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi