Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

Cpu-Z Nedir? Ne için Kullanılır?

#1
CPU-Z Programını eminim ki bir çok kullanıcı duymuştur. Programın kullanım amacı genelde kişiden kişiye göre değişmektedir. Çok yararlı olan bu program sayesinde bilgisayar donanımlarımıza ait ince detayları öğrenebiliyoruz.Kolay arayüzü ve düşük veri boyutuyla kendimizi yormadan bilgisayarımıza ait detaylı istatistiklere göz atabiliyoruz.
 
Program içerisinde yer alan sekmeler sayesinde İşlemcimiz,Anakartımız,Ekran kartımız ve Ram belleklerimize ait detayları kolay bir şekilde görüntüleyebiliyoruz. Programı ilk açtığımızda ekranda İşlemci (CPU) bilgilerimiz yer almaktadır bu bölümde ait teknik detaylar yer almaktadır. İşlemcimizin kod adından TDP değerine güç tüketiminden anlık frekansımıza kadar görüntüleyebiliyoruz. Bu bölüm genel olarak Overlock ile meşgul olan kullanıcılar için kullanılıyor. Fakat farklı amaçlarda kullanan kullanıcılarda mevcut.
 
Resimde görüldüğü üzere işlemcimize ait bütün teknik detaylar görüntülenebiliyor. Anlık çekirdek voltajımız, anlık olarak çekirdeğimizin ne kadar voltaj kullandığını göstermektedir. Bu bölüm genelde overclock uygulandığında işlemcinin çekirdek başına çıkabileceği maksimum voltajı göstermektedir. Bu overlock'u uygulayan kullanıcının Bios ekranından kendi belirlemiş olduğu voltaj değeridir.
 
Cache işlemcimize ait ön bellek bilgileri detaylı olarak yer alıyor, ayriyetten işlemcimizin desteklediği komut türlerinide İnstructions bölümünden görebiliyoruz. Technology bölümünde ise işlemcimizin hangi üretim teknolojisi ile üretildiği yer almaktadır. Ryzen 5 3600 serisi 7nm+ üretim teknolojisine sahip olduğunu görmekteyiz.


Mainboard sekmesinde ise Anakartımıza ait detaylar yer almaktadır. Üretici firmasından bios sürümünün hangi tarihe ait olduğunu görüntüleyebiliyoruz. Bu bölümde bize en çok yararı dokunan etken ise Bios sürümüdür. Anakartımızın resmi web sitesinden en son hangi sürümün çıktığına bakarak bu bölümden Bios sürümümüzün eski ve ya güncel olduğunu görebilmekteyiz. Eski ise bu bilgiye istinaden bios güncellemesi yapabilirsiniz.


Memory sekmesinde ise Ram (Bellek) bilgilerimiz yer almaktadır. Bu bölüm oldukça karışıktır, çok uzmanı değilseniz burada ki bir çok terimi anlamayacaksınız muhtemelen. Genel olarak baktığımızda burada Ram belleklerimizin kapasitesinden ziyade Çalışma frekansı Ramlerimizin gecikme değerleri DDR teknolojisi,ve çift kanal çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliyoruz. Timing sekmesi ise genelde overclock işleri ile uğraşan kişilerin anlayıp düzenlediği bölümündür, Ram bellek overclock'u biraz karışık ve hassas bir unsurdur, mecbur kalmadıkça ram'lerinize overclock yapmanızı önermiyoruz.


SPD, Bölümü ise Ram'lerimizle alakalı bir sekmedir. Bu sekmede ise ramlerimizin anlık olarak çalışma bilgileri değilde, kullanmış olduğumuz ram teknolojisinin desteklediği profilleri ve detayları görüntüleyebiliyoruz. Son olarak Graphic bölümü yer almakta bu bölümde yine ekran kartımızın üretici firması marka modeli ve anlık olarak çalıştığı çekirdek hızı ve bellek hızı değerleri yer almaktadır. Bunların dışında yine ekran kartımızın üretim teknolojisi mimari adı ve bellek teknolojisi yer almaktadır.


CPUID CPU-Z, İndirme Linki : https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
 

Webp Uzantılı Fotoğrafların Farkı Nedir?

Çağrı YAYA 0 288 01-12-2020, Saat: 22:17
Son Yorum: Çağrı YAYA
 

Winrar Nedir? Ne işe Yarar?

Çağrı YAYA 0 231 13-04-2020, Saat: 19:16
Son Yorum: Çağrı YAYA
 

Windows XP Hala Kullanılır mı?

Çağrı YAYA 0 267 13-04-2020, Saat: 19:16
Son Yorum: Çağrı YAYA
 

Windows 7 hala kullanılır mı?

BeşiktAŞK 2 326 06-04-2020, Saat: 20:39
Son Yorum: BeşiktAŞK
Wink

Microsoft Visual C++ Nedir? Microsoft Visual C++ İndirme Linkleri

Çağrı YAYA 0 401 11-02-2020, Saat: 22:53
Son Yorum: Çağrı YAYA

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi